مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم


دانشی که به شناخت قدرت پروردگار منتج نشود،ارزش چندانی ندارد!

با نام و یاد حضرت حق تعالی و به امید یاری خودش،صفحه ای را می گشاییم و بحثی را آغاز می کنیم تا پرداختن به موضوع "فتنه های شیطان رجیم" ما را از سخن گفتن در باب عظمت و قدرت پروردگار متعال غافل نکند.

همانطور که در مقالات آن دیگر وبسایت ها نیز گفته بودم،یکی از ترفندهای ویژه شیطان ملعون اینست که سطح شعور و آگاهی بشری را آنقدر پایین آورده است تا در فتنه آخرالزمان خود و یارانش بتوانند برای جماعتی ساده لوح دعوی الوهیت کرده یا عامه انسانها را نسبت به وجود خدای تعالی بی اعتقاد کنند.

شاید یکی از دلایل تاکید فراوان به علم آموزی در دین ما علاوه بر خداشناسی،به سبب مقابله با شیطان و آگاهی از ترفندهایی که او برای فریفتن مردم بکار می بندد،بوده باشد.

برای همین در دین ما علم آموزی و نشر علم،نوعی عبادت به شمار می رود.
نقل است که علامه طباطبائی رحمة الله علیه در تمامی طول سال مجلس درسشان تعطیل نبود مگر روز عاشورا،و درآن روز هم خود ایشان شخصاً به مطالعه می پرداختند.

احادیث و روایات فراوانی در این باب(علم آموزی و نشرعلم)واردشده است،از جمله؛

اگر بین شرکت در جلسه علمی و تشیع جنازه مومن مردد شدید،اگر جماعت به اندازه ای باشد که میت بر زمین نماند بر شما واجب است شرکت در کلاس درس!

محدث قمی درالبحار می نویسد:رسول اکرم روزی وارد مسجد شد. متوجه گردید دو گروه در مسجد دو حلقه تشکیل داده اند،گروهی مشغول عبادت و نماز و گروه دوم به کسب علم و آموزش. در این موقع پیامبر فرمودند:هر دو گروه عمل خیر انجام می دهند،ولی من معلم هستم و برای آموزش آمده ام و به گروهی که به کسب علم مشغول بودند پیوستند.

ابن مسعود در روزگار رسول خدا (ص)، در عمل به آیه 66 سوره نساء،می‌گوید: هر گاه یکی از ما ده آیه را فرا می‌گرفت، از آن فراتر نمی رفت تا معانی آن‌ها را شناسا شود و آن‌ها را به کار بندد ... . لذا ما قرآن و عمل را با هم می‌آموختیم .(کیلانی، 86، ص 128)

از حضرت رسول(ص) مرویست که فرمودند: یا اباذر ساعتی نشستن در مجلسی که در آن گفتگوی علمی باشد، بهتر است در نزد خدا و محبوب تر است بسوی او از بیداری هزار شب که در هر شبی هزار رکعت نمازخوانده شود و محبوب تر است از هزار جهاد که در راه خدا انجام شود و از دوازده هزار ختم قران و عبادت یک سال که روزهای آن را روزه بگیرد و شب‌های آن را احیاء نماید و هر که از خانه خود بیرون رود به قصد اخذ مسئله از مسائل علمیه به هر قدمی که بر می‌دارد خداوند عالم برای او ثوابی می‌نویسداز ثواب پیغمبران و ثواب هزار شهید از شهدای جنگ بدر و به هر حرفی که از عالم بشنود یا بنویسد شهری در بهشت به او عطا می‌فرماید و طالب علم را خدا دوست می‌دارد و ملائکه و پیغمبران او را دوست دارند و دوست ندارند اهل علم را مگر اهل سعادت، پس فرمودند خوشا به حال طالبان علم ،نظر کردن به روی عالم بهتر است از آزاد کردن هزار بنده و هر که دوست دارد اهل علم را بهشت از برای او واجب است و داخل صبح و شام می‌شود با خوشنودی خدا و از دنیا نمی رود مگر این که از شراب کوثر بنوشد و در قبر کرم بدن او را نمی خورد و در بهشت رفیق حضرت خضر(ع) خواهد بود (نراقی، ص 60).

از حضرت رسول (ص) مرویست که شش طایفه به جهت شش چیز پیش از محاسبه داخل آتش خواهند بود. یکی صحرانشینان و سکنه قری و مواضعی که از اهل علم خالی است به سبب جهل و نادانی که دارند... (نراقی، ص 58)

استاد مطهری در کتاب ده گفتار حول محور 4 حدیث از رسول اکرم سخن می‌گویند؛

1. جستجو و طلب علم بر همه مسمانان واجب است و هیچ استثنایی از نظر طبقه ای، صنفی، جنسی، سنی ندارد و طلب علم را متعلق به عموم مردم به عنوان یک وظیفه واجب می‌داند.

2. حضرت می‌فرمایند زگهواره تا گور در جستوی طلب علم باشید. یعنی علم آموزی به زمان و دوران خاصی تعلق ندارد و به یادگیری مادام العمر اشاره شده است.

3. حضرت می‌فرمایند:علم راجستجو کنید وبدست آورید ولو درچین باشد که دورترین نقاط جهان برای مردم آن روز بوده ودرآن زمان چین به عنوان مهد علمی و صنعتی معروف بوده است و در این محدودیت نداشتن جا ومکان برای طلب مطرح گردیده است که به ارتباطات بین المللی برای مراوده‌های علمی مورد نظر است وبه محدودیت‌های فکری و تفاوت‌های فرهگنی توجه ننموده است. و حدیثی در این مورد وارد شده است که: اگر می‌دانستید درنتیجه طلب و تحصیل علم به چه سعادت‌هایی می‌رسیدید به دنبال آن می‌رفتید و لو این که خون شما در این راه ریخته شود و یا مستلزم این باشد که به دریاها وارد شوید و اقیانوس‌ها بپیمایید.

4. حضرت فرموده اند: حکمت گمشده مومن است و هر کس که چیز گم کرده آن را در هر نقطه که پیدا کند معطل نمی شود و برمی دارد واهمیت نمی دهد که گمشده خود را از دست چه کسی می‌گیرد. بنابراین به لحاظ معلم نیز قیدی نداریم. خلاصه اینکه درفرا گرفتن علم یگانه شرط این است که آن علم درست وصحیح ومطابق باواقع وحقیقت باشدو با کسی که علم و حکمت راازاوفرامی‌گیرید،کاری نداشته باشید.(مطهری، 61، ص 136-133، با تلخیص).

در احادیث ما از زبان حضرت مسیح بن مریم (ع) نقل شده است که فرمود: حق را بگیرید و بپذیرید ولو از اهل باطل، اما باطل را هرگز نگیرید و نپذیرید ولو از اهل حق، خودتان صراف سخن و سخن شناس باشید (مطهری، 61، ص 136).

درمشکوه الانوار صفحه 136و135ازرسول اکرم نقل شده است:خداوند بوسیله علم اطاعت می‌شود،خیردنیاوآخرت باعلم است،وشردنیاوآخرت براثرجهل است.(فرید تنکابنی، 76، ص 404)

چنانچه دیده شد که پیامبر به طبیب یهودی اجازه داد تا مسلمانان را معالجه نمایند.و پس از جنگ بدر دستور العمل صادر فرمودندکه:هر کدام از مشرکین اسیر شده در جنگ، 10 مسلمان را سواد خواندن و نوشتن بیاموزد آزاد است (دشتی، 79، ص 132).

 احادیث برگرفته شده از آدرس؛  http://pedu.blogfa.com/post-6.aspx
                                                    با تشکر فراوان از نویسنده محترم وبسایت فوق.

البته ممکن است دوستانی به بنده خرده بگیرند که؛
-پس چرا هرچه که از علم امروزه در دنیا تولید می شود(بخصوص فیزیک ذرات - کیهان شناسی – ژنتیک) اکثراً از سوی همین انسانهای بی دین و بی اعتقاد بوجود خدای تعالیست؟

-یا اینکه چرا بنده حقیر در سلسله مقالات "شیطان می آید" و "ترانزیت" عنوان کرده بودم که؛
"شیطان در قبال دریافت انبوه قربانیان از بشریت،به آنها دانش فروخته است!"

پاسخ در این حدیث است ؛

البته بعضی از اشخاص با کمک شیطان برای نشر علم به پا می‌خیزند که بهره‌ای در آخرت ندارند. چنانچه رسول خدا (ص) فرمود: به تحقیق که خدای تعالی این دین را به وسیله گروه هایی تأیید می‌فرماید که بهره وافری از دین ندارند ویابه تحقیق که خدای تعالی این دین را به وسیله مردم فاجر و بدکردار تأیید می‌کند. (فهری، 62، ص 46)

علی ایحال وبلاگ "یوناس فیزیک" به این منظور راه اندازی شده تا فارغ از محاسبات پیچیده علمی و فنی و به زبانی ساده و بیانی کوتاه،به ذره ای اندک از قدرت بی پایان پروردگارمتعال،اشاره کند.
                                   انشاالله که مقبول افتد.

/ 6 نظر / 19 بازدید
ندا

مثل همیشه عالی و مفید بود. موفق باشی یوناس جان[گل]

مسلم

بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم. با تبریک و تشکر بابت ایجاد این وبلاگ، پیشنهاد می کنم مقاله ای نیز در باب علم مفید و علم غیر مفید یا علم لا ینفع بنویسید. نبیّ اکرم (ص) فرمودند: « نعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ عِلْمٍ لَا يَنْفَعُ وَ هُوَ الْعِلْمُ الَّذِي يُضَادُّ الْعَمَلَ بِالْإِخْلَاصِ وَ اعْلَمْ أَنَّ قَلِيلَ الْعِلْمِ يَحْتَاجُ إِلَى كَثِيرِ الْعَمَلِ لِأَنَّ عِلْمَ سَاعَةٍ يُلْزِمُ صَاحِبَهُ اسْتِعْمَالَهُ طُولَ عُمُرِهِ ـــــ پناه می برم به خدا از علم بی ثمر ؛ و آن علمی است که متضادّ با عمل مخلصانه می باشد. بدان که علم ، اگر چه اندک باشد ، محتاج عمل بسیاری است ؛ چون علم یک لحظه ، صاحبش را ملزم می کند که در تمام طول عمرش بدان عمل نماید.» (بحار الأنوار ، ج‏2، ص: 32)

احمدرضا

پس شیطان دانش رو به این ها فروخته ؟! جالبه !!

دوست

سلام آقای خداجو ما و دوستان در ترانزیت همان طور منتظر شما بودیم و فکر می کردیم مریض شدی و خبری ازت نیست بعضی ها هم کلی اظهار ترس و .. کردند که نکند شما بلایی سرت آمده حداقل بهتر این بود که آدرس این بلاگ را می گذاشتی و ادامه بلاگ قبلی را اعلام بر متوقف بودنش می کردی و این همه جماعت را با ناپدید شدن و شرح کسالت نگران نمی کردی شما مبحثی را شروع کردی و یک عده بنده خدا را مخاطب قرار دادی و شرعا مسئول هستی حداقل بحث قبلی را تمام می کردی تا ما هر روز نریم تو ترانزیت چکش کنم ببینیم خبری نیست بعد اتفاقی یک بلاگ دیگه ازت تو نت ببینیم دارم کم کم به نیت شما شک می کنم.

دوست

چشم بصیرت بود که این بلاگ را پیدا کردم موضوع بحث این است که شما روند بلاگ ترانزیت را ادامه ندادی و رها کردی هنوز بحث شیاطین باز است شیعه آل علی باید با دانستن بیشتر خودش را آماده کند به هر حال سپاس دارم از زحمت شما. در ضمن آقای یوناس می بینم که ماشاا... حسابی حاضر جواب هم هستی !!

علی

آقا یونس همه چی رو شیطنت شیاطین فرض می کنه و تصورش اینه که همه می خوان حالشو بگیرن برا همین پیش فرضش اینه که بزنه تو پوز همه! کار تحقیقی و اطلاع رسانی تو این حوزه ها ظرفیت روحی و فکری و اعصاب و روانی می خواهد که فرد آهسته و پیوسته به کارش ادامه بدهد و هر نقد و نظر غیر موافقی نتونه اراده اش رو سست کنه و به قولی: بره رو اعصابش! طبیعی است که وقتی فرد پیش فرضش این باشد که همه می خوان تو کارش موش بدوانند و به قولی "کرم بریزند" بعد از مدتی سرد می شود و کم کم چراغ کارش خاموش. ترجیح می دهد به کنح امن و کم دردسری بخزد و به مطالب کپی پیستی اکتفا کند.